SÜRGÜNDE

Tear_The_Jack_sequence_036-RGB-96dpi

Sergi: 12 Nisan–31 Mayıs, 2014

Sanatçılar: Zdravko Toic, Suzanne K. Stroebe, Bernard Cousin, Patrick J. Miller, Seyhan Musa, David Schafer, Christian Hansen, Azmi Mert Erdem, Tim Boyce, Ayşe Nur Gençalp, Berkay Buğdanoğlu.

Sergi, çağdaş sanatçının yaratıcılığını sürdürme adına istemli olarak seçtiği ‘sürgün’ halini irdelerken; ‘sürgünü’ sadece politik olarak değil ayni zamanda bir düşünüş tarzı ve oluşum süreci olarak da ele alıyor. Sergi, bireysel mekân algısını, “ev-yuva” kavramının bize ne ifade ettiğini ve kendisi bir tür sürgüne itilmiş bir evrende dilin duyguları ifade etmekteki yetersizliğini belgeliyor.

Birbirinden farklı kültür ve jenerasyondan sanatçıları bir araya getiren IN EXILE sergisi için dört kolaj, üç çizim, on iki fotoğraf, iki albüm, üç sanatçı kitabı, bir heykel, on beş EP albüm, üç video, on ses kaydı, üç resim ve kaydedilmiş sayısız anı New York’tan Istanbul’a Space Debris Art’ta sunulmak üzere yolculuk etti.

Sergideki her sanatçıdan kendileri için özel anlam taşıyan sanat eserleriyle birlikte o eserlere özel birer ses kaydı yollamaları istendi. Eserlerin, sanatçıların stüdyo ve evlerinden Space Debris’e olan yolculuğu fotoğraf ve ses kayıtlarıyla belgelendi. Sanatçılarının eserlerinin dile getirdiği bu yolculuk, ses ikilisi PS ‘in 12 Nisan açılış gecesi yaptığı canlı performansla belgelendi. Bu performans sergi süresince ses enstalasyonu olarak sergileniyor.