Yanmanı Zevkle İzledim

“Yanmanı Zevkle İzledim” / Cansu Gürsu / 14 Ekim-18 Kasım, 2017
Küratör : Sine Ergün

Cansu Gürsu’nun dördüncü kişisel sergisi Yanmanı Zevkle İzledim, kişinin tanıdık, bilindiği kaybetmesi ya da bırakmayı tercih etmesi sonucu, kendine dair olanı keşfetmesi, içindeki vahşi olanla bir araya gelmesinin anlatısı. Geçmiş işlerinde de olduğu gibi kendi imgeleminden yola çıkarak ortaya koyduğu son işleri, bize bu dönüşüm sürecini bir kitap bütünlüğünde sunuyor. Karışık teknikten yararlanırken kullandığı her malzeme, kişinin bütüne ulaşma çabasını imleyen bir ifade biçimine dönüşüyor. Sergi 14 Ekim 2017’de Karaköy’deki sanat mekanı Space Debris’de açılıyor ve 18 Kasım’a dek ziyaret edilebilir.

Uzun, tuhaf, yabancı bir hikâye değil. Süslemeden anlatılmalı, neyse o. Eskiden bir evi vardı. Hem içinde hem dışında. Ya da yoktu. Sanrıydı. Düştü. Sonra alev aldı. Düşü mü? Kendisi mi? Belli değil. Fark etmedi –mi? O da belirsiz. Alev bu ama, fark ettirdi kendini. Terk etti evi. O kadar ani oldu ki bu, yanında yalnızca kendini götürebildi. Her şeyin ortasında, aslında hiç görmediğini fark etti, yeni başladığını görmeye. Kurttan, kuzgundan ve gölgesinden artık korkmadığını. Dahası. Dahasını getiremedi. Henüz bilmiyordu. Eskiden bildiği her şey yanmıştı –yakmıştı belki. Bilmediğini gözü kesiyordu. Gözü kesiyordu, şimdilik yeterliydi bu.                     Sine Ergün

Cansu Gürsu 1988’de doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden 2011’de mezun oldu. Gürsu, herkese dair, böylece evrensel olanı, işlerinde, kendi imgesini ve öyküsünü kullanarak ortaya koyar, böylece imgesini ve öyküsünü işlerinin malzemesi haline getirir. Tuval, ahşap, kâğıt ve benzeri malzemelerin üstüne karışık teknikle ortaya koyduğu işlerinde; fotoğraf, kolaj ve boya gibi farklı malzemeleri birbirinin üstüne uygulayarak insan doğasının düğüm noktalarını taklit eder.

Galeri Artist Lab Ankara’da gerçekleşen ilk kişisel sergisi “Dinlemedeyim Feza”nın (2012) ardından, “Bazen de Öyle Olur” (2014) ve “Ben de Tam Gidiyordum” (2015) adlı son iki sergisi maumau’da gerçekleşen Gürsu’nun katılığı bazı karma sergiler şöyle: “Selfiessue”, Nihil Gallery, New York, 2015; “Las Meninas Yorumları”, Karşı Sanat, İstanbul, 2015; “The 4th Super-Novart International Young Artists Exhibition”, Flugent Art Gallery, Çin, 2016; “Imago Mundi – Mediterranean Routes”, İtalya, 2017.

Sine Ergün 1982’de doğdu. İlk kitabı Burası Tekin Değil 2010 yılında yayımlandı. İkinci kitabı Bazen Hayat (2012) ile Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, üçüncü kitabı Baştankara (2016) ile Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’nü aldı. 2012’de bir sanat girişimi olan maumau’yu kurdu. Edebiyat ve görsel sanatlar ilişkisi üstüne yoğunlaşan Ergün, çeşitli sergilere metinle katkıda bulundu, 2015 yılında Alice Harikalar Diyarı’ndan esinle ortaya çıkan ALICE sergisinin küratörlüğünü üstlendi.