SAHNE

SPACE DEBRIS 17 Aralık 2015 – 17 Ocak 2016 tarihleri arasında
Mehmet Kahraman’ın küratörlüğünü üstlendiği “Sahne” sergisini sunar.

Sanatçılar : Evrim Kavcar, Başak Kaptan, Evren Erlevent, Mehmet Öğüt, Cemil Batur Gökçeer, Çağla Köseoğulları Açılış: 17 Aralık, Persembe 18:30

pano2_72dpi

Cemil Batur Gökçeer, “Untitled”, 2014, lightbox, 27 x 92 cm, courtesy of the artist, the Empire Project and SPACE DEBRIS

Vladimir: Ne diyorlar?
Estragon: Hayatları hakkında konuşuyorlar.
Vladimir: Yaşamış olmak onlar için yeterli değil.
Estragon: Hakkında konuşmak zorundalar.

–Samuel Beckett, Godot’yu Beklerken

Dil, mekan ve zamana bağlı olarak farklı karakterler kazanmaya uygun bir yapıdadır. Hayatın sahnelerinde, dilin olanaklarıyla oynadığımız roller, karakterlerimizin parçalı hallerini görünür kılar. Yarattığımız kavramlar ve durumlar yine dilin aracılığıyla sahneden çekilecekleri anı bekler. Oyun oynamak da bir dünya kurma bicimi olmasıyla, dilin bu manipülatif yanına benzer. Sahne sergisinde sanatçılar, farklı stratejilere başvurarak, dilde ve oyunda olduğu gibi, kendi dünyalarını—değişken sahne düzenlerini—oluştururlar.

Martin Esslin’in “absürt tiyatro” olarak bahsettiği Samuel Beckett tiyatrosu (özellikle uzun oyunları; Godot’yu Beklerken, Oyun Sonu, Mutlu Günler) parça parça ele alındığında, gerçek hayattan kopuktur. Ancak teker teker “anlamsız, absürt” denebilecek sözler ve eylemler bir araya geldiğinde, ortaya koydukları varoluşçu bakış açısı içerisinde anlamlanır, kendi yarattıkları sistem içerisinde değer kazanmış olurlar. Sahne’deki “oyuncuların” da “replikleriyle” sıradışı bir gerçeklik, yoruma açık bir düzen kurdukları söylenebilir.
Mehmet Öğüt’ün Memories of a Country (Bir Ülkenin Anıları) adlı video çalışması, zamanın farklı dönemlerinden sahneleri anımsatarak, sahnede geçmiş ile şu an ilişkisi üzerine odaklanmaktadır.

Cemil Batur Gökçeer’in fotoğraf çalışmasında sahnede yer alan figürün performatif halini görünür kılan kurgu, Çağla Köseoğulları’nın İsimsiz adlı desen yerleştirmesinde, figürlerin kimlik arayışında olduğu çok perdeli bir oyuna dönüşmektedir.

Evrim Kavcar, Başak Kaptan ve Evren Erlevent’in Garip dostlardır adlı video ve fotoğraf yerleştirmesi ise diyaloğa girilmesi mümkün olmayan yosunlu taşlar, kayalar, çimen gibi çevresel etmenlerle, doğaçlama bir dil arayışına girer.

garipinstall

Evrim KAVCAR, Başak KAPTAN, Evren ERLEVENT , Garip Dostlardır / (Odd Friends They Are), 30 adet c-print baskı ve 3 kanallı video enstalasyonu, 2015, sanatçılar ve SPACE DEBRIS izniyle

Garip-dostlardır*, taş ile diyalog kurmak isterken, mümkünatsız muhabbet hallerini ve diyaloğun tarafları arasındaki uyuşmazlığı görsel bir günlüğe dönüştürür.

Bu çalışma, Mardin’in yapılaşmamış alanlarının yosunlu taşları, kayaları, çimen, diken ve likenleriyle doğal coğrafyası ve özellikle onu kaplayan taşlarla bir diyalog kurma çabası içerisindedir. Önce inorganik olana temas etme ve iletişim kurmayı deneme halini, sonrasında organik olanın taşın sabitliği ve hareketsizliğiyle dönüşmesini hikayeleştirir.

Sanatçılar, döngüsel olarak tekrarlanan videolar ve fotoğraf kareleriyle, taşla birlikte, taşa karşı, taşlar arası yerleşme ve diyalog kurma mücadelesini oyuncu bir enstalasyona çevirirler.

Taş ile dönen bu sessiz sohbet süresiz bir oyun haline dönüşür.
* “Zira kayalık, taşlık bir diyar olduğundan garip-dostlardır.” –
Evliya Çelebi Seyahatnamesi

SD_MEHMET_OGUT_memories of a country-2

Mehmet ÖĞÜT, The Memories Of A Country / Part II (Bir Ülkenin Anıları / Bölüm II), iki kanallı senkronize video, tek kanallı ses, 2015, sanatçı ve SPACE DEBRIS izniyle

“The Memories of A Country” / Bir Ülkenin Anıları adlı video enstelasyonu, kolektif bir tarihin kişisel tarihle kesişmelerini gosterir. Bir ülkenin tarihinin bir bireyin anılarıyla dile getirilmesinden oluşur bu proje. Yetmiş dört yaşında, Hollanda vatandaşı ve Lahey’de yaşayan Mieke A. Swaving’in hikayesi. 1979’a kadar 15 sene boyunca Istanbul’da yaşadıktan sonra Lahey’e taşındı ve Türk Büyükelçisinin sekreteri olarak calışmaya başladı.

Bölüm I beş dijital çerçeveden oluşmaktadır. Ms Swaving hayatını tasvir etmek için annesinin portrelerinden seçtiği beş fotoğraf, onun geçmişini açıkca gözönüne serer: Istanbul da evlenir, tüm evlilik hayatı boyunca calışır ve kocasından boşandıktan sonra ailenin tüm sorumluluklarını üzerine alır. Annesinin şartlarıyla Swaving in şartları çok farklıdır. Videolarımda Swaving’in annesiyle bakış açılarını yer değiştirip, ayrı gözlemlerini sunuyorum.                Mehmet ÖĞÜT

SANATÇI BİOGRAFİLERİ:

Başak KAPTAN 1978 yılında İzmir’de doğdu. 1996-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Güzel Sanatlar Bölümü’nde lisans ve Grafik Tasarım Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. 2003 yılında bir yıllık Alman Akademik Değişim Hizmeti Bursu (DAAD) alarak Münster Sanat Akademisi’nde Film, Video ve Yeni Medya alanında çalışmalar yaptı. 2004 yıllında postdiplom bursu ile Lyon Milli Güzel Sanatlar Okulu’nun rezidans sanatçısı olarak sanatsal çalışmalarını sürdürdü. Doktorasını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde 2013 yılında tamamladı.
Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli sergilere, video gösterimlerine ve kısa film festivallerine katıldı. Bunlardan birkaçı: Barcelona Loop Art Fair (2012), Nomadic Video Festivali (2011),Video Patch Work: Cite the City Within You (2011), Archieve Fever, OPEN FLUX: Videofesta 10. Uluslararası Medya Festivali (2011),  Mind Models (2010), Video.it (2009), Truths and Mirages/ Çağdaş Türk Video Sanatı (2008),The Mystery of Enchanted Cars (2008). 2014 yılında “Mükemmel Mutsuzluk” adlı ilk kişisel sergisini Videoist Mardin’de yaptı.

Başak Kaptan Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Görüntü Sanatları Bölümü’nde çalışmaktadır.

Evren ERLEVENT 1979’da Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı bölümde 2004’te yüksek lisansını tamamladı. 2004’ten 2013’e kadar Los Angeles’ta film endüstrisinde grafik tasarımcı ve sanat yönetmeni olarak çalıştı. Bu süre boyunca film ve televizyon posterleri üretti, televizyon programları ve belgeseller için animasyon, jenerik ve görsel çözümler tasarladı. 2013’te Türkiye’ye dönerek, Gazi Üniversitesi  Güzel Sanatlar Enstitüsü, Yeni Medya Sanatta Yeterlik programına başladı. 2014’ten beri Mardin’de yaşamakta ve Artuklu Üniversitesi’nde Animasyon ve Temel Sanat derslerini vermektedir.

Evrim KAVCAR 1976 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü’nde (1996-2000) lisans, Fulbright bursu ile  San Francisco Art Institute’ta (2001- 2003) yüksek lisans ve yine MSGSÜ’de (2008-2011) sanatta yeterlik programını tamamladı. 2010 yılında Erasmus bursu alarak Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde  animasyon ve video alanında çalışmalar yaptı. Heykel, animasyon, desen, video ve mekana özgü yerleştirmeleri ile  5inci Sinop Bienali, 3üncü Mardin Bienali, 28inci Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde, PiST/// Disiplinlerarası Proje Alanı, Künstlerhaus Bethanien’da, DEPO, HAFRİYAT, Daire Sanat ve Galeri Zilberman’da çeşitli sergi ve video gösterimlerinde yer almıştır. Nesin Sanat Köyü’nde eğitmenlik yapmış olan Kavcar, Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde öğretim üyesidir.

Çağla KÖSEOĞULLARI
1973’te İstanbul’da doğan Çağla Köseoğulları, 1998’de Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Dekor ve Kostüm Bölümü’nü bitirdi. 2007’de Pattern / Taksim, Galatasaray-Bis Wear, İstanbul sergisinde yer alan sanatçı, 2007-2012 yılları arasında Hale Tenger’le çalıştı ve “Böyle Tanıdıklarım Var III”, “Strange Fruit”, “Lahavle” gibi birçok projesinde Tenger’e asistanlık yaptı. Köseoğulları, sinema ve reklam filmlerinde sanat yönetmenliğinin yanı sıra 10 yılı aşkın süredir endüstriyel üretim için tasarımlar yapmaya devam etmekte.

 Mehmet ÖĞÜT İstanbul’da çalışıp, yaşamaktadır. 2013’den beri Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Yüksek Lisans’ını yapmaktadır. 2014-2015 yılları arasında Hollanda, Den Hague’deki Royal Akademi’de Erasmus programını yapmıştır. 2015 yılında ESSL Art Award Cee ile Istanbul’da ödüllendirilmiştir. Çoğunlukla video sanatıyla uğraşmaktadır. İzleyicinin pasifliğini kırdığı ve yarattığı durumlarla , izleyicinin de ise dahil olmasını öngörür.
Cemil Batur Gökçeer’in erken dönem fotoğraf işleri uzun süreli tecrübeleri sonucunda edindiği Türkiye ve çevresindeki hikayeleri anlatmaktadır. Erken dönem çalışmaları süresince konu ve fotoğraf temsili arasındaki çatışmayı gözlemleyip, belgesel fotoğrafçılığı ile ilgili eleştirel bir yaklaşım geliştirmiştir. Bu süreç sanatçının gerek teknik gerekse estetik açıdan şu an olduğu hale gelmesinde önemli rol oynamıştır.

Tangle serisinin üretim sürecindeki fotoğraflar sanatçının yaşamındaki fikirler ve duygulara bir tepki olarak ortaya çıkmıştır. Bu süreç, daha sonra gerçekleşecek olan Cave Albino serisine de temel oluşturmuştur.

Karanlık oda değiştirileri veya flaşın kullanımı, fotoğraf formunun eleştirel yaklaşımını duyumsamamızı sağlayan unsurları oluşturur. Bu eleştirel yaklaşımında, projelerinin ana fikrinin bütününü ekonomik ve sosyal meseleler oluştururken, aynı zamanda bir fotoğrafçı olarak deneyimlerinden doğan sezgisel yaklaşımlarına da yer vermiştir.

Batur, Türk Kültür Vakfı aracılığı ile ISSP Reflections and Masterclass’ın ev sahipliği yaptığı Avrupa Sınırları adlı eğitim programına katılmıştır. 2012 yılında Joop Swart Masterclass of World Press Photo’da yer almıştır. Yapıtları karma sergilerde yer almış, Türkiye ve uluslararası platformda yayınlanmıştır. 2012 yılında kurucularından olduğu Torun adlı bağımsız sanat alanında ilk kişisel sergisi Tangle gerçekleşmiştir.