Patron’un Deneyi

Space Debris Art, 1-23 Eylül tarihleri  arasında ilginç bir sergiye ev sahipliği yapacak. Sanatsal bir deney niteliğindeki “Patron‘un Deneyi” süresince sanatçı C. M. Kösemen, isminin bilinmesini istemeyen bir koleksiyoner ile imzaladığı bir kontrat üzerine dayanabileceği süre kadar stüdyoya kapandı ve yüksek seste tekrar eden bir elektronik dans şarkısını dinleyerek resim üretti. Sergi, sanatçı ve sponsor, sanat, güç ve sermaye arasındaki ilişkileri inceliyor.

“Bir şarkı… Bir dize. Çok etkileniyorsunuz. Sizi sarıveriyor birden; çağrışımlar; üzerinize üşüşen imgeler… Duvarınızda görmek istiyorsunuz aniden. Çalışmalarını yakından tanıdığınız bir sanatçı orada duruyor işte. Ulaşıyorsunuz.

 Patron’un bir talebi var: “Howl At The Moon” şarkısını yüksek seste dinleyerek yapıt vermenizi istiyor.
Sanatçının her dakikası sözleşmeyle paraya çevrilmiş durumda. Her gün 4 saat bir odada keşiş yalnızlığıyla sanat üretmek.. 16 saat 23 yapıt. Üretilen her şey patronun olacak. Sanatçı bunu biliyor; izlendiğini de… Estetik bir Panoptikon bu!

“Patron’un Deneyi” sanat-patronaj ve kolektör arasındaki gerilimli salınımlara odaklanıyor!
İzleyen olun!”
Ali Şimşek

Lütfü Emre Çiçek tarafından hazırlanan kısa tanıtım videosunu izlemek için buraya tıklayınız: 

PE-video-screenshot

Space Debris Art, araştırmacı-ressam C. M. Kösemen’in eserlerinin yer aldığı “Patron’un Deneyi” sergisini ziyarete açıyor. Bu deney için Kösemen, gizli bir Patron’un teklifi üzerine bir kontrat imzaladı. Kontratın maddeleri çerçevesinde, en az üç gün (oniki saat) en fazla yedi gün (yirmi sekiz saat) dayanabileceği süre boyunca izolasyon altında stüdyoya kapandı. Gözetleme altında aynı şarkıyı defalarca dinleyerek dayanabildiği şarkı başına dokuz dolar kazanmak üzere resim yaptı. Bu şartlara sadece dört gün dayanabilen Kösemen, yüzaltmış defa şarkıyı art arda dinleyerek yirmi üç adet eser üretti.

Sanatçıyı bir tutsak olarak konumlaması ile, “Patron‘un Deneyi” sergisi sanatçı-sponsor ilişkilerini ve sanatın kuvvet ve sermaye ile olan bağını inceliyor. Sanatçının deney süresince kapalı kaldığı mekanda sergilenecek işlerin yanı sıra, Lütfü Emre Çiçek’in hazırladığı, işlerin üretimini anlatan bir video ve Ali Şimşek’in bu deney üzerine yazdığı bir makalesi de sergide yer alacak.

SERGİ ÜZERİNE GÜNCEL BASIN:
Harper’s Bazzar, TR, Eylül 2015, sayfa 212-213 
SANATONLINE “C.M. Kösemen Patron’un Deneyini Anlatıyor”, Ropörtaj: Ali Gazi, 29/08/2015
Artful Living, “Sanata Dönüşen Deney “, 14/08/2015

**Patron’un gelecekteki projelerinde yer almak isterseniz theartistpatron@gmail.com adresine e-posta yollamaniz yeterli.**

 

patronsexperiment-poster-final-top

http://www.spacedebrisart.org
Kemankeş Karamustafa Paşa, Hoca Tahsin Sok. No:15 Karaköy, İstanbul
(0212) 244 2131
info@spacedebrisart.org
theartistpatron@gmail.com
www.cmkosemen.com

Lütfü Emre Çiçek’in sergi için hazırladığı videonun kısaltılmış versiyonu için asağıdaki linke tıklayınız:
https://vimeo.com/spacedebrisart/patronsexperiment