LOŞ IŞIK

Rüzgar Polat’ın ilk kişisel sergisi 2 Aralık Cumartesi akşamı Space Debris’de açılıyor. Sanatçının son dönem eserlerinden oluşacak dergi 6 Ocak 2018’e dek ziyaret edilebilir.

“Duygularımı uzun bir süre ellerinde tutan karanlığı, kendimle olan kavgamı, evrenimdeki birebir formlar ve renkler ile gözler önüne serdim. İnancımızı kaybederken ki o anı resmetmekti amacım. Bir çok rengin zihnimden çekildiği ve onların ruhsal etkisini anladığım o derin dönemi. Dünyanın aklım üzerinde oluşturduğu yük ruhumdaki karmaşanın en büyük sebebi. Somut gerçeklerim olan eserlerimde bunları gözler serebildiğim tek alan. Ruhsal gücümü dış dünyaya ve kendime en iyi bu şekilde gösterebiliyorum. Bu nedenle ürettiklerimde ruha uzanan yolu arıyorum. Boş alanlarına herkes girebilsin, kayıp suretlerine kendini koyabilsin diye. Eserlerime, duygu dünyamın sonsuzluğu içinde kaybolduğu kısır döngüyü anlatan net sınırsız derinlikler ve çizgiler eşlik ediyor. Tüm ilgiyi kullandığım formlara yoğunlaştırıp, ardından gelen boşluk hüznünü ve korkuyu hissettirmekten haz alıyorum. Çünkü evren de bana aynısını yapıyor. Yaşadığım gerçekler, etrafımdaki insanlar ve hayal dünyam üzerine kurguladığım bu oyunun sonu yok, tıpkı zihinlerimiz gibi.”

Rüzgar Polat (1993), İzmir Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesi’nde resim eğitimi aldı. Yeditepe Üniversitesinden Lisansını bu sene alacak olan sanatçı, çalışmalarına İstanbul’da devam ediyor.
Eserlerinde dış dünyaya kendilerini diledikleri gibi yansıtamayan bireylerin korkularını ve düş dünyalarında yitip gitmelerini resmediyor. Çizdiği figürler, kendi evrenlerini arayan, fakat istediklerine cesaret edemeyen kişiler. Yasadıkları toplumların baskısından başkalaşmaya yüz tutmuş cehreler.. Her biri kendi yalanlarının başrolünde.  En büyük alay konuları kendi zihinleri. Sorguladıkları şey ise hiçlikleri. Kendilerini ararken kaybolan insanların hikayeleri bunlar.