Hayatta Kalma Kiti

Survival Kit (Hayatta Kalma Kiti)
Dates: Eylül 8 – Ekim 7, 2017
Açılış: Perşembe, Eylül 7, 2017

 Sanatçılar: Larissa Araz, Cansu Çakar, Özgur Demirci, Didem Erk, Dmitriy Filippov, Evgeny Granilshchikov, Dmitriy Lyashenko, Irina Petrakova, Marina Ragozina, Eşref Yıldırım

Küratörler: Collective Çukurcuma (Serhat Cacekli & Naz Cuguoğlu), Nikolay Alutin

“Survival Kit (Hayatta Kalma Kiti)” sergisi, Türkiye ve Rusya gibi demokrasi alanında kısıtlamalar yaşayan ülkelerde, sanat pratiklerinde kullanılan “hemen göze çarpmayan / gizli” yaklaşımlar üzerine odaklanıyor ve sanatçıları (öz)sansür bağlamında olası hayatta kalma metodolojilerini araştırmaya davet ediyor.

“Survival Kit (Hayatta Kalma Kiti)” çağdaş sanat için gelecekte zorunlu olabileceğini düşündüğümüz bir çerçeve oluşturmak ve yaşadığımız belirsizliği ortadan kaldırmak için bir girişim, bir beraber düşünme platformu olarak algılanabilir. Altı ay boyunca işbirliği ve yakın diyalog içerisinde çalışan, beş Türkiye’den ve beş Rusya’dan sanatçı pratiklerinde, “hemen göze çarpmama” fikrine odaklandı. Sergide yer alan çalışmalar, bu araştırma sürecinin sonucu olan, kamuflaj ve ironi gibi birbirinden farklı konu ve uygulamaları gözler önüne seriyor.

Larissa Araz “Boşver”, masa oyunu, 20 x 30 cm, 2017