Gözlerimi açıyorum ve her şey doğuyor yeniden

Luna Ece Bal’ın ilk solo sergisi “Gözlerimi açıyorum ve her şey doğuyor yeniden” Ali Emir Tapan küratörlüğünde Space Debris’de 22 Eylül akşamı açılıyor. Bal’ın son dönem üzerinde çalıştığı karışık-teknik yerleştirme işlerinden oluşacak sergi 30 Ekim’e dek ziyaretçilere açık olacak.

“Ece Bal’ın işleri, bilimsellikle olağandışılık arasında bir yerde, kendine has etkili bir derinlik barındırır. Kendisine sorarsanız, tanımlamalar yapmaktan ziyade, kişiler ve mekanlar üzerine büyüler yapmaktadır. Benliğin, keşif ve kırılma noktaları arasındaki sınırlarında nüksetmektedir.

 “Gözlerimi açıyorum ve her şey doğuyor yeniden” sergisi bir enkapsülasyon pratiği. Sergi, mekanı hem zihinsel hem fiziksel olarak bedenin alegorisi haline getiriyor. Ece, yarattığı manyetik alan içerisinde zihni ve formu dokuduğu ara yüzlerle, izleyiciye daha önce tanık olmadığı bir gerçekliğin belleğini sunuyor.

 Sır, sadece sahibine özgüdür. Ece Bal, izleyiciyi kendi sırlarını, belli bir mesafeden deneyimlemeye davet ederken, kendilerine ait birkaç sır da yaratmasına olanak sağlıyor.”

Ali Emir Tapan, 2016


Luna Ece Bal
(1992) Paris 1 Pantheon-Sorbonne Üniversitesi’nde Sinema ve Dijital Sanatlar Lisansını tamamladıktan sonra 2016’da yine Paris’teki Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts’da Güzel Sanatlar Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Çoğunlukla dijital estetik üzerinden şekillenen bir duygusallığın ağır bastığı çalışmaları, cadılık gelenekleri ve simya ile modern bilim arasında bir köprü kurmaktadır.

2015 yılında feminist temeller üzerine kurduğu tasarım stüdyosu Dirty Witch Studio ile kadın cinselliği konusunu merkeze alan üretimler yapan sanatçı En son Paris’te “Love Cabinet” Antenor Advisory’de ve Galerist, Istanbul’da “Çemberi Açmak” grup sergilerinde yer almıştır. Ayrıca Vagon Project inisiyatifinin de kurucularındandır.

 

“Gözlerimi açıyorum ve her şey doğuyor yeniden in küratörlüğünü üstlenen Ali Emir Tapan, Connecticut College’da felsefe ve edebiyat tarihi üzerine lisansını 2007 yılında tamamladıktan sonra yüksek lisansını Central Saint Martins School of Art and Design’da Guzel Sanatlar üzerine yaptı. Kendisi de sanatçı olan Ali Emir Tapan çoğunluğunu isimsiz olarak nitelediği eserlerinde bir nevi ‘sürçme / kaza payını vurgular ve “..doğasında şiddet barındıran bir süreç çok zarif bir şekilde de uygulanabilir,” diyerek, yapıtlarındaki şiddetin taşıdığı değişim potansiyelini de gündeme alır. Ece Bal’ın ilk solo sergisi Tapan’ın de ilk küratörlük deneyimi.