ALETHEIA*- AÇIĞA ÇIKAN

 

28 Mayıs-2 Temmuz

Ali Şimşek’in küratörlüğünde Bengisu Bayrak’ın son dönem işlerinden oluşan solo sergisi “Aletheia-Açığa Çıkan” 28 Mayıs günü 18:30’da Space Debris’de açılıyor. Yerleştirme, kolaj ve yağlıboya işler içeren sergi dahilinde farklı sanatçılardan oluşan bir performans serisi de yer alacak.

*Aletheia– Hakikat-
Anlatılanlara göre Hades’in Lethe nehrinin suyundan içenler, geçmiş acıları unuturlarmış. Eski Yunanca’da unutmak anlamına gelen “letea”dan türetilmiştir lethe. Unutuş. Hakikat, unutuşun örtüsüyle örtülüdür.

 

“Aramayın dedi… Buldu.

Bulunan, kıyıya vuran hayaller. Hakikatin, turuncu ve sarsıcı yüzü.
Bengisu Bayrak bir masal kitabını, gazetelerin satırlarını, harflerini evrensel bir trajediye bağlıyor. 
Tam da bulunan şeylerin tesadüf ve sarsıcılığıyla. Masalın buğulu dünyasından. Sıçrayarak, parçalanarak Türkçe ve Yunanca haberlere dönüşecek ‘Büyük Göç’.
Bengisu Bayrak’ın kolajları, çizimleri ve lekesi Ege’nin her iki yakasından Avrupa’ya ulaşmaya çalışan bu büyük tufana odaklanıyor. Arkamızda acı ve turuncu can yelekleri bırakan, Ege’nin maviliğine batan büyük insanlığına… ALETHEIA tam da ortaya çıkmaya çalışan, açıklara çarpan bir hakikatin imajları. Bulunan ve hep bulunacak unutulmayacak cümlelerin anlattığı.”

Ali Şimşek

Bengisu Bayrak 1978’de Batı Almanya’da doğdu. Marmara Üniversitesi GSF Resim Bölümü’nden 2001 yılında mezun oldu, İstanbul Bilgi Üniversitesi SBE Sinema-TV Bölümü’nde Yüksek Lisans (2005), Marmara Üniversitesi GSE Resim ASD’nda Sanatta Yeterlik yaptı (2008). Yurtiçi ve yurtdışıda çeşitli sergilere yer alan sanatçının yapıtları ABD, Almanya, Türkiye, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Hong Kong’da özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Bayrak, sanat yapmanın yanı sıra Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde Grafik Tasarım Bölüm Başkanı ve öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Bayrak pratiğinde, neyin gerçek, neyin sahte olduğu konusundaki algıyla oynayarak, işlerini gerçek ve sahtenin üst üste çakışarak bir tür zihin bulanıklığını oluşturduğu bir alanda konuşlandırıyor. İşlerin konuları veya uğraştığı kavramlara göre kullanacağı materyale karar veren sanatçı, bu farklı materyalleri, hakikat, gerçeklik, sahtelik, zihin, zaman ve mekân temalarında birleştiriyor.