“NOISE” Dijital Festival

Ocak 12, 2018 Sergiler Uncategorized

“NOISE” Digital Festival | 12 Ocak-17 Şubat 2018
Açılış: 12 Ocak Cuma, 2018 | 18:00-20:00

Sanatçılar: 
Anthony Antonellis, Cacheflowe, Jon Cates, Thomas Cheneseau, Uğur Engin Deniz, Davidope, Adam Ferriss, Tom Galle, Haydiroket, Hexeosis, Kenaim, Mark Klink, Raquel Meyers, A Bill Miller, Lorna Mills, Paula Morales, Esra Özkavcı, Christian Petersen, Peter Rahul, Elena Romenkova, Flavio Scutti, Sholim, Yoshi Sodeoka, Subtlegraces, Tachyons+, Trapers, Jacques Urbanska, V5MT, Chromo Valdez, XCOPY, Sarah Zucker

Space Debris, yeni yılda Orjin Maslak desteği ile çağdaş sanat dünyasına dinamik bir soluk getirmek ve genç yeteneklere seslerinin duyulabileceği bir alan yaratma adına Ocak ayında başlayacak bir sergi serisi düzenliyor.
Orjin Iş Merkezi’nin -2. katında yer alan sanat galerisinde yer alacak serinin ilk sergisi “NOISE” dijital medya sanatının önde gelen isimlerini ağırlıyor.

Yapay zeka, dijital benlikler, karşı konulamayan sosyal medya, avatarlar, hızla çoğalıp, sürekli akan görüntüler… Biz kimiz? Yarattığımız sanal benliklerimiz kadar mı var olabiliyoruz yoksa bu dijital kimliklerimiz seslerimizi daha mı özgür kılıyor?

Sanal dünya ile çağdaş sanat arasındaki o gri alanı dijital sanatın yenilikçi yöntemleriyle ele alan sergi yerli, yabancı otuz sanatçının farklı ifade biçimlerinden bir seçki sunarak, seyirciye “standardin dışında, farklı düşünün” diyor. Her ‘gürültü’ içinde bir yansımamız vardır.

Sergi serisinin de esin kaynağı olan aynı başlıklı kitabı “Noise Water Meat” de Douglas Kahn, sanatın çeşitli mecralarında kullanılan “ses” i ele alarak, post-modern toplumun incelemesini sanat tarihinin merkezine koyarak yaptığını belirtir.
Orjin Sanat’da 2018 in ilk yarısı yer alacak bu sergi serisi de, benzer bir yöntem ile, bu sefer kendi coğrafyası ve çağdaş kültürün sesini inceleyerek/temsil ederek, incelemeyi/inceletmeyi amaçlıyor.
Özgün ve farklı bir program sunmak amaçlı tasarlanan – Noise Water Meat sergi serisi, yeni nesil sanatçıların sesini duyurması ve sunmasında yardımcı olmayı hedefliyor.

Serinin ilk sergisi, Space Debris kurucusu Seyhan Musaoğlu direktörlüğünde ve sanatçı Mert Keskin’in küratörlüğünde gerçekleşecek “Noise” dijital festivali, 12 Ocak Cuma akşamı açılıyor ve 17 Şubat’a dek ‘Orjin Sanat’ta görülebilir.