Hush Now Performans

“Hush Now”*, Saïda Essafiry | 09.12.2017 | Cumartesi 19:30
Antigone’un yeniden canlandırılmış çağdaş masalı
Bölüm 1. Kadın olmak ya da “canavar” in kusurlu somutlaşmış hali
Bölüm 2. Hiç var olmamak

Bu eser, Antigone kadın karakter üzerinden, bizde yer eden “buradayım, var oluyorum” seslerini duymayı ve sorgulamayı barındırır. Bunun ötesinde çok daha güçlü ve hepsini bastıran bir ses vardır: “Beni dinleyeceksin!”

Saida Antigone figürünü güçlü ama düşkün bir kraliçe olarak yeniden ele alıyor. Fikir, bu zarafet ve utanç verici durumu, günden güne içimize yerleşen bu sert tutum vasıtasıyla, günümüzde anlatılamayanın sınırında yorumlamaktır. Performans, kısmi bir dünya görüşünün özeti, bir kaos serüveni, bir olasılık, bir yücelik durumudur.

Saïda Essafiry, 1983’de Kazablanka’da doğan, Paris’te yasayan görsel bir sanatçı. Çalışmaları, kimlik, sürgün, ve güç üzerine yansımalardır. Bu endişeleri kendi kişisel deneyimleri ve yakın çevresinde tanık oldukları aracılığıyla farklı estetik ve görsel formlara çevirerek analiz eder.

Hem keskin hem şiirsel, çift dilin ortaya çıkmasında, kodları baltalayan çatışmacı olmayan bir direnişle ilgileniyor.

Galeri Venise Cadre Casablanca (Fas), /si:n /Video ve Performans Festivali (Filistin), Ecole Nationale des Beaux Arts de Paris ve Espace Van Gogh’da (Arles) gibi uluslararası grup sergilerinde çalışmaları sergilendi. … Ayrıca bir tiyatro grubu Les Inachevés ve Bonlieu Scène Nationale (Annecy) ile uzun sureli işbirliği yaptı.

* Performansın suresi 20 dakikadır, info@spacedebrisart.org a email atarak rezervasyon yapanların önceliği vardır. Kapı 19: 30’da açılacak ve performans saat 20:00’de başlayacaktır.   Bu proje geçen yıl Space Debris’de başlayan “Collective Re-Conscious” serisinin devam eden bir diyalogudur. Geçen Şubat ayında, bir dizi sanatçı, “Debris” alanını “atölye” olarak kullanmaya davet edildi. Her sanatçı başka sanatçıları da davet ederek, yaratımın hibrid surecinin, var olma, tartışma ve yaratmaya devam etmesi adına eser üretmeleri istendi. Saïda, bu serinin parçası “Mise en Abyme” projesinin devamında oluşan sinerjiyle Nihal Martlı’nın işbirliğiyle davet edildi. Projesini Fransa’da başlatan Saïda, misafir olduğu iki haftalık Istanbul ziyareti süresince Space Debris mekanında çalışmalarını tamamlayarak performansını hazırlamıştır.