“SES SESE KARŞI” PERFORMANS ve SÖYLEŞİ

Performans : ITIR DEMİR “Okuyorum” | Saat: 18.30 | Süre: 20dk

Söyleşi: EBRU YETİŞKİN & FIRAT ARAPOĞLU
Moderatör ve Küratör: NESLİ GÜL
12 OCAK PERŞEMBE, 19.00

Space Debris’te, Nesli Gül küratörlüğünde gerçekleşen ve sanatçılar Itır Demir, Kardelen Fincancı, Özge Topcu ve Seher Uysal’ın ürettiği yeni işleri bir araya getiren “Ses Sese Karşı” sergisi kapsamında Ebru Yetişkin ve Fırat Arapoğlu ile birlikte söyleşi gerçekleştirilecek. Söyleşi, serginin medya ve ötekileştirme üzerine olan kavramsal çerçevesini farklı perspektiflerden tartışmaya açarak, sergiyle bağlantılı konulara odaklanacak.

Konuşmacı // Ebru Yetişkin
İTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Öğretim Üyesi ve bağımsız küratör Doç Dr. Ebru Yetişkin, medya yoluyla kalabalıkların algı ve davranışının nasıl yönlendirildiğine dair kavramsal bir tartışma açacak. Özellikle sosyal medya kullanımıyla artan “çoğulcu cehalet”, “onama yanlılığı”, “yanlış uzlaşı yanlılığı”, “yankı odaları”, “bağnazlık” ve “filtre baloncukları” gibi sosyal-psikoloji ve iletişim kavramlarını gündeme getirecek Yetişkin, tahakküm edenin otoritesini nasıl yeniden üreterek sürdürebildiğine dikkat çekecek.

Konuşmacı // Fırat Arapoğlu
İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü Öğretim Görevlisi, eleştirmen ve küratör Fırat Arapoğlu, siyaset, sanat ve medya ilişkisi ekseninde, “kimlik”,  “kimliksizleşme” ve “öteki” kavramlarının üretimini tetikleyen “empati” kavramına odaklanıyor. Bugün sosyal, siyasal ve kültürel alanda eleştiri ve mücadelenin olanakları, konuşmanın ana aksını oluşturacaktır.

Moderatör ve Sergi Küratörü // Nesli Gül
YTÜ Sanat Yönetimi Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi ve bağımsız küratör Nesli Gül, Ses Sese Karşı sergisinin “medya ve ötekileştirme” kavramsal çerçevesi etrafında şekillenen içeriğini ve serginin üretim sürecini anlamak adına genel bir girizgah yapacak.

*Space Debris’in sergi mekanında gerçekleştirilecek etkinlik ücretsizdir. Yerler sınırlıdır, rezervasyon alınmamaktadır. Bu etkinlik, konuşmacıların gönüllü destekleriyle gerçekleştirilmektedir.Etkinlik dili Türkçedir.

PERFORMANS
ITIR DEMİR “Okuyorum”
Saat: 18.30 /Süre: 20dk

Ses Sese Karşı sergisi kapsamında söyleşi öncesi 18.30’da Itır Demir’in “Okuyorum” performansı gerçekleştirilecek.

Performans Hakkında: Egemenler, bir tehdit olarak gördüğü “öteki” kitleyi; bir propaganda aracı olarak kullandığı basın yoluyla, kendi tanımladıkları kimlikle sunar. Bu sunum, zaman zaman empati yaratma iddiasında bile olsa, çoğunluğun algısını etkileyerek hedefindeki kimliklere karşı bir söylem oluşturulmasının yolunu açar. Bu söylem, ortaya çıkan algı oluşumuyla bir davranış biçimi kontrolünün oluşmasının da önünü açarak, muhalif seslerin çıkışını engeller.

“Okuyorum” performansı, izleyicilerin katılımıyla ve yorumlarıyla şekillenir. Günümüz medya haberlerinin okuyucuya yansıtılan şekline karşın gerçekliğini tartışır. İzleyici gündelik yaşamında medyada karşılaştığı görüntülerin, kendilerinde yarattığı algıyı sorgular. Performansa katılımları aracılığıyla, bu medya haberlerini de yeniden üretmiş olurlar.