NEPAL İÇİN SANAT

21 ve 22 Mayıs  günleri  Gaynor O’Flynn’ın başlatmış olduğu “Artists For Nepal” etkinlikleri kapsamında sanatçılar ,küratörler ve yaratıcı yapımcılar yüm dünyada düzenlenecek bir etkinliğe destek olacaklar. Etkinlikte Londra’nın yanı sıra Mexico City, Mumbai ve Ulan Batur gibi şehirlerde yer alacaktır.Proje dünya çapında gerçekleşecek olup sergi,konuşma panelleri,performanslar,video işleri ve okuma gibi birçok farklı başlık altında düzenlenecektir.Space Debris Art olarak biz de Nepal’de olan depreme farkındalığı arttırmak adına, etkinliğe 1999 yapımı Himalaya filmi gösterimiyle destek olacağız.Etkinlikte elde edilen tüm gelir Nepal’deki depreme lojistik destek ve yardim saglamakta olan Karma Flights adli kuruma bağışlanacaktır.

  Himalaya  filmi hakkında:

Yönetmen:Eric Valli

Fransız koperatiflerin yardımıyla çekilen film; Tibetli bir çobanın maruz kaldığı zorlukları destansı bir anlatımla aktarmaktadır.Filmde Himalaya Dağları tüm görkemiyle  gelecekte kabilesinin sefi olacak bu coçuğun hikayesini daha da çarpıcı kılma adına büyük önem taşır. Bunu yanı sıra Himalaya’ların kullanılması  Tibet kültürünün sahip olduğu ince duyarlılık ve güzellik gibi özellikleri gözler önüne sermektedir.

Çekim süreci 9 ayda biten film yalnızca widescreen formatında çekilmiş olup,çekim yerlerine ulaşım sadece yürüyerek sağlanmıştır.Karakterler yörede yaşayan gerçek köylüler ve şefler tarafından oynanmıştır. Ayrıca film  72.Akademi Ödüllerinde ”En İyi Yabancı Film”kategorisine aday gösterilen ilk Nepal filmi olması dolayısıyla büyük bir önem taşımaktadır.