Mamut Art Project Performans Programı

Performansı Farkettiniz mi?

Akkök Holding sponsorluğunda gerçekleştirilen Mamut Art Project (MAP), bu yıl oldukça geniş ve zengin bir sergilemenin yanı sıra bir performans programına da sahne oluyor. Seyhan Musaoğlu ve Simge Burhanoğlu’nun küratörlüğünde gerçekleşecek performanslar etkinliğin son iki gününde, 23 ve 24 Nisan tarihlerinde gün boyunca izlenebilecek.

Mamut Art Project 2016’nın cumartesi ve pazar günleri gerçekleşecek performans programında genç sanatçılar, Murat Bulut Aysan, Itır Demir, İ. Ata Doğruel, Gabriel EA Clark ve Ebru Sargın yer alıyor.

Murat Bulut Aysan’ın Karşılaşmalar başlıklı performansı, “Performans sanatı nasıl görülüyor, nasıl izleniyor?” sorularına cevap ararken, İ. Ata Doğruel’in 18 saat sürecek uzun soluklu performansı Mülkiyet Dışı, performans sanatının soyut ve somut değerler arasında yaşadığı çelişkiyi değerlendiriyor. Itır Demir, performansın sürekliliğini farklı bir açıdan ele alıp, performatif olanın güncel hayatımızdaki yerini sorgulatarak, izleyicinin de performansta aldığı sorumluluğu gündeme getiriyor. Gabriel EA Clark, bulunduğu ortamla etkileşimlerinden esinlenen ses performansında hem izleyicilerin katılımlarını inceleyen, hem de performansçının yalnızlığını ele alıp aslında yalnızlığın imkansız olduğunu vurgulayan bir kompozisyon yaratıyor. Ebru Sargın ise fark edilmeyi beklediği Buradayım isimli performansı ile karşımıza çıkıyor.

Küratör Seyhan Musaoğlu, çalışmalarını kurucusu olduğu Space Debris çatısı altında yürütüyor. Space Debris, Karaköy’de çok amaçlı bir sanat mekânı ve özellikle İstanbul-New York hattında etkin bir proje platformu. Sergi ve etkinlik alanı olarak kullanılmasının yanı sıra, bünyesinde analog tutkunları için karanlık oda da bulunduran Space Debris, kolektif ruhun sanat paylaşımındaki önemine inanıyor.

Küratör Simge Burhanoğlu’nun kurucusu olduğu Performistanbul ise performans sanatçılarının bir çatı altında toplanmasını ve sanatçıları projeler ile buluşturmayı hedefliyor. Hem projelere ev sahibi arayan, hem de alanlara özel performanslar üreten Performistanbul’un en büyük hedeflerinden biri ise sanat kurumlarının ve kurumsal oluşumların da performans sanatçılarına ulaşabilmeleri için bir kaynak oluşturmak.

Program

23 Nisan 2016, Cumartesi

Murat Bulut Aysan

Karşılaşmalar

Gün boyunca aralıklı olarak devam edecek

İ. Ata Doğruel

Mülkiyet Dışı

11:00 – 20:00, 9 Saat

Ebru Sargın

Buradayım

13:00 – 16:00, 3 Saat

Gabriel EA Clark

Yalnız Keşif

17:00 – 17:30, 30 Dakika

24 Nisan 2016, Pazar

Murat Bulut Aysan

Karşılaşmalar

Gün boyunca aralıklı olarak devam edecek

İ. Ata Doğruel

Mülkiyet Dışı

11:00 – 20:00, 9 Saat

Itır Demir

Zaman Tüneli

15:00: 17:00, 2 Saat