Hoşçakal – Merhaba

Ebru Sargın | Performans | 1 Saat | 08.12.2016 | 19:00 | @ Space Debris

Göz önünden kaybolmasını isteyip gömmeye kalkıştığım her şey bugün beni ben yapanlar. Ayağıma takıldığını sandığım ne varsa bugün beni buraya taşıyanlar, merdivenime eklenen bir basamak. İyi ve ya kötü diye değerlendirilenler, bana ait gibi gözükenler aslında her birimizin parçası.

 

Benim hayatım, bizim hayatımız.

Her şey bir bütün.

Ben bütünleşiyorum.

Biz bütünleşiyoruz.

Performans sanatçısı Ebru Sargın (1991, Çanakkale), farklı yaşam tarzları, rutine dönüşen bireyin kendine yabancılaşmasına yol açan durumlar, modern yapılandırmanın gelişiyle bireyin ne tarafa doğru gittiği konusu üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. İşlerinin odak noktasında başlı başına “yaşam” kavramı olan  sanatçı, “ne, neden, niçin, nasıl ve kim” soruları ile başlayan süreç ile toplamında bugünü ve “biz ne yapıyoruz?” sorularını göz önüne sermeyi hedefliyor.

2015 yılında Studio Oyuncuları’nda performans oyunculuğu eğitimlerine başlayan Sargın, şu an İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sahne ve Gösteri Sanatları Bölümü, Performans Sanatları lisans eğitimine devam etmektedir. Sargın, performanslarına performans sanatı platformu Performistanbul’un sanatçısı olarak devam etmektedir.

Performistanbul performans sanatçılarının bir çatı altında toplanmasını ve sanatçıları projeler ile buluşturmayı hedefleyen uluslararası bir performans platformudur. Hem projelere ev sahibi arayan, hem de alanlara özel performanslar üreten Performistanbul’un en büyük hedeflerinden bir tanesi ise sanat kurumlarının ve kurumsal oluşumların da performans sanatçılarına ulaşabilmeleri için bir kaynak olmak.