ÖRTÜ | Cristina Ghinassi

Haziran 11, 2016 Uncategorized

Ali Şimşek’in küratörlüğünde gerçeklesen Bengisu Bayrak’ın 2 Temmuz’a kadar sürecek solo sergisi “Aletheia-Açığa Çıkan” kapsamında yer alan performans*, göçmenlerin bedenlerine sardığı uzay battaniyelerin koruyuculuğu ve yansıma özelliğinden doğan olası anlamları araştırır. Isı yansıtıcı battaniyeler ile kendi varoluşunu ve bedenini bir ayna gibi kullanan sanatçı, kendisi, göçmenler ve izleyiciler arasında bir bağ yaratır.

ÖRTÜ |  Cristina Ghinassi | @SPACE DEBRIS | 16 Haziran 2016, 19:30 | Performans, 30 dakika

 Cover İmage-christina

Görsel: Futura Tittaferrante
Video: Mithkal Alzghair ve Cristina Ghinassi
Ses tasarım: Cristina Ghinassi

 

 

 

Cristina Ghinassi

İtalyan video ve performans sanatçısı Cristina Ghinassi Istanbul’da yaşamaktadır. Multidisipliner yaklaşımı seyirci ile etkileşime ve aynı zamanda video ve performans birlikteliğine dayanmaktadır.

2012’den itibaren araştırmalarında Akdeniz ve Ortadoğu Bölgelerine ağırlık vermiştir. İşleri, gerçek ve gerçeküstü, özel ve kamusal, bilinç ve bilinçdışı gibi ikilemler arasında oluşmaktadır.

Sanatçı, politik ve kültürel sınırların yıkılmasına yönelik bir girişim içinde, çeşitli sosyal sorunları görsel imgeler, enstalasyonlar ve interaktif performanslar yoluyla sorgulamaktadır. İşleri, İtalya, Danimarka, Londra, Lübnan ve Malta’da sergilenmiştir.

*Performans, Performistanbul işbirliğiyle gerçekleştirilmektedir.